Okul Maçları Kuralları 2012-13

BASKETBOL AÇIKLAMALAR

1.    Yarışmalar; kız ve erkek okul takımları arasında Küçükler, Yıldızlar, Gençler kategorilerinde yapılacaktır.

2.    Yarışmalar; Uluslararası Oyun Kuralları ve Yarışma Yönetmelikleri ile SGM Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanlığınca öngörülen hükümlere uygun olarak yapılacaktır.

3.    Doğum tarihleri:

Küçükler Kategorisi 2001 – 2002
Yıldızlar Kategorisi 1999 – 2000
Gençler kategorisi 1996 – 1997 – 1998

4.    Sporcular yarışma süresince aynı forma numarası ile oynayacaklardır.

5.    Küçükler, Yıldızlar, Gençler kategorilerinde (kız-erkek) mahalli yarışmalara katılacak olan okul takımları 12 (oniki) sporcu öğrenciden oluşacak, kafilede 1 idareci, 1 çalıştırıcı bulunacaktır.

6.    Onaylı isim listelerinde yazılı olan idareci, çalıştırıcı dışında bir başkasının sahaya girmesine, yöneticilik ve çalıştırıcılık yapmasına izin verilmeyecektir.

7.    Yıldızlar ve gençler kategorilerinde (kız-erkek) mahalli yarışmalar 4 periyot 8 dakika (4×8) olarak oynanacaktır. Uzatma periyotları 3 dakika oynanacaktır.

8.    Küçükler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde 3 takım faulünden sonraki kişisel faullerde (hücum fauller hariç) iki atış yapılır, 4 bireysel faul alan sporcu oyun dışı kalır.

9.    Tüm kategorilerde yarışmalar normal sahada ve 3.05 m. çember yüksekliğinde oynanacaktır. Küçük kızlar kategorisinde 5 numaralı top, küçük erkekler, yıldız kızlar ve genç kızlar kategorilerinde 6 numaralı top, yıldız erkekler ve genç erkekler kategorisinde ise 7 numaralı top kullanılacaktır. 3 sayı çizgi yayı gerisinden yapılan atışlar 3 sayı olarak değerlendirilecektir.

10.   Küçükler ve yıldızlar kategorilerinde (kız-erkek) mahalli yarışmalarında Hatalı Savunma (Bölge Savunması) kuralı uygulanmayacaktır.

11.   Grup, yarı final ve Türkiye birinciliği yarışmalarına katılacak Küçükler, Yıldızlar ve Gençler kategorilerinde en fazla 12 (oniki) sporcu, 1 idareci, 1 çalıştırıcı yada 2 çalıştırıcıya yasal harcırahları ödenir. Mali konularla ilgili diğer hususlarda Okul Sporları Genel Yarışma Talimatının 14 üncü maddesine göre işlem yapılır.

12.   Okullar arası Dünya Basketbol Şampiyonası (ISF) 28 Mart – 05 Nisan 2013 tarihlerinde Güney Kıbrıs’ta yapılacaktır. Okullar arası Gençler Basketbol Türkiye Birinciliğinde şampiyon olan okul takımları (kız-erkek) Okullar arası Dünya Basketbol Şampiyonasında (ISF)  ülkemizi temsil etme hakkını elde edecektir.

 

KÜÇÜKLER KATEGORİSİ

 

  • Küçükler kategorisinde (kız-erkek) yarışmalar 4×8 dakika olarak oynanacaktır.
  • Küçük erkekler kategorisinde takımlar karşılaşmalara en az 10 (on) en fazla 12 (oniki) oyuncu ile çıkmak ve aşağıda belirtilen şekilde yarışmalarda oynatılmak zorundadır.
  • 1.Periyot 5 (beş) oyuncu, 2.Periyotta birinci periyotta oynamayan 5 (beş) oyuncu,
  • Küçük erkekler kategorisinde oyuncu değişikliği 1. ve 2. periyotların ilk 5 dakikası içinde yapılamaz. 5. dakikadan sonra çalıştırıcılar sadece 2. periyotta oynamak için işaretlenmeyen 11. ve 12. oyunculardan birini oynatabilirler. 1. periyotta oyuna giren oyuncu 2. periyotta oyuna giremez. Ancak 2. periyotta oynaması gereken oyuncuların sakatlanması durumunda doktorun ve başhakemin de görüşü alınarak 1. periyotta oynayan oyuncu veya oyuncular oyuna girebilirler. Bu durumun oluşması için 2. periyotta oynaması gereken oyuncuların tamamının sakatlanmış olması gerekmektedir. Bu kurallara uymayan takım müsabakayı skor olarak üstün tamamlamış olsa dahi hükmen mağlup ilan edilecektir.
  • Çalıştırıcılar küçük erkekler kategorisinde yarışmanın başlamasından 10 dakika önce 1. ve 2.periyotlarda oynayacak oyuncuları ayrı ayrı işaretleyecekler, 1. periyotta oynayacakların karşısına (x) 2. periyotta oynayacakların karşısına (+) işareti konulacaktır. Sayı görevlisi 1. periyotta oynayacak oyuncuları ve 2. periyot başlarken de bu periyotta oynayacak oyuncuları daire içine alacaktır. 1. ve 2. periyotta oynaması için işaretlenmiş oyuncuların dışındaki oyuncular Eğer takım 12 kişi ise 1. ve 2. periyotlarda sakatlık ve faulden dolayı oynamama durumlarında oyuna girebilirler. Bu şekilde oyuna giren 11. veya 12. oyuncu 3 ve/veya 4. Periyotta makul bir süre oynamak zorundadır.
  • Küçük kızlar kategorisinde ise takımlar yarışmalara en az 7 (yedi) en fazla 12 (oniki) oyuncu ile çıkmak zorundadırlar.
  • Küçük erkeklerde uygulanan 1.Periyot 5 (beş) oyuncu, 2.Periyotta birinci periyotta oynamayan 5 (beş) oyuncu değiştirme zorunluluğu küçük kız kategorilerinde uygulanmayacaktır. Kadroda yer alan yedek konumundaki oyuncular mutlaka makul bir süre oyunda kalacaktır. Ancak oyuncu sakatlanır veya faul nedeniyle oyunda kalamayacak olursa yerine oyuncu girebilir. Sakatlık durumunda doktorun ve başhakemin de görüşü alınarak listede yer alan oyuncu veya oyuncular oyuna girebilirler. Takım listelerinde yer almasına rağmen oyuna alınmayan sporcu olduğu takdirde o takım müsabakayı skor olarak üstün tamamlamış olsa dahi hükmen mağlup ilan edilecektir.
  • Oyun sırasında sakatlık nedeniyle oyun dışına çıkarılan oyuncu doktor tarafından onaylandığı takdirde aynı periyotta oyuna girebilir.
  • Yarışmalar sırasında çeşitli sebeplerle 10 kişi kalan takımlar 1. ve 2. periyotlarda sakatlık ve faulnedenleriyle oynayamayacak duruma düşen oyuncular varsa, bunların yerine kenardan en küçük yaştan başlamak (hepsi aynı yaşta ise ay, gün olarak dikkate alınır) üzere oyuncu girer. Bu şekilde oyuna giren oyuncu 1. periyotta değişmiş ise aynı oyuncu 2. periyotta oynayacak oyuncu olarak yazıldığı takdirde 2. periyotta (oynamamış oyuncu gibi) oynatılmak zorundadır.